facebook
instagram
allegro
olx

Stawianie domów z kontenerów staje się w Polsce coraz popularniejsze. Nie jest to nic zaskakującego, gdyż ze względu na swoje niepowtarzalne zalety stanowią one atrakcyjną alternatywę dla zwykłych budynków murowanych. Domki kontenerowe mieszkalne to ciekawa propozycja, która zyskuje szerokie grono fanów tanich i funkcjonalnych rozwiązań budowlanych. Skąd bierze się zachwyt nad nimi? Dlaczego cieszą się one tak ogromnym uznaniem? Czy wymagają pozwolenia na budowę? Jak wygląda przyłączenie do nich instalacji? Aby uzyskać odpowiedź na te i inne pytania dotyczące domu z kontenera, zapraszamy do zapoznania się z porcją najistotniejszych o nim informacji.

 1. Zalety domu z kontenera
 2. Domy z kontenerów a pozwolenie na budowę
 3. Posadowienie domu z kontenera
 4. Utrzymanie i obniżenie temperatury w domu z kontenera
 5. Podłączenie mediów do domu z kontenera
 6. Elewacja domu z kontenera
 7. Dom z kontenera jak z marzenia

Zalety domu z kontenera

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować we własny całoroczny kontener mieszkalny, to musisz zdawać sobie sprawę przede wszystkim z korzyści, jakie niesie ze sobą taka inwestycja. Do niekwestionowanych zalet powyższego rozwiązania zalicza się:

 • szybki montażdomy z kontenerów wznosi się zdecydowanie szybciej niż tradycyjne budynki. Może trwać to kilka tygodni, bądź miesięcy – zależne jest to od powierzchni;
 • możliwość łatwego powiększenia domu z kontenera – elastyczny system paneli pozwala na indywidualne zaprojektowanie i rozbudowę dowolnej ściany budynku;
 • niską cenę – w porównaniu do kosztów wznoszenia tradycyjnego domu murowanego, dom z kontenera jest zdecydowanie tańszą opcją;
 • niezwykłą mobilnośćdom z kontenera można łatwo rozebrać i przetransportować w dowolne inne miejsce;
 • szeroka możliwość modyfikacji projektu domu z kontenera – budynek z łatwością dopasujesz pod indywidualne potrzeby i wymagania techniczne.

Domy z kontenerów a pozwolenie na budowę

Jeśli mowa o przepisach budowlanych regulujących kwestię wznoszenia domów z kontenerów, jest to kwestia dość skomplikowana. Konieczność postarania się o pozwolenie na budowę zależy od kilku czynników. Najważniejszy z nich dotyczy tego, czy kontener jest trwale związany z gruntem, np. za pomocą słupów lub zagłębionych w gruncie bloczków. Jeśli został wylany fundament, to w świetle prawa taki dom określa się po prostu budynkiem. Do jego wzniesienia potrzebne jest wtedy pozwolenie na budowę. Natomiast dom z kontenera znajdujący się na bloczkach ułożonych tylko na powierzchni terenu uznaje się za obiekt budowlany, który nie może mieć statusu budynku mieszkalnego ani letniskowego. W takim wypadku nie ma możliwości zamieszkania w nim na stałe. Przepisy pozwalają na użytkowanie go przez 120 dni od rozpoczęcia prac, a po ich upływie konieczna jest rozbiórka domu z kontenera i przeniesienie go w inne miejsce. Co ważne, według art. 29 punkt 16 ustawy o prawie budowlanym, jeśli postawisz budynek z kontenerów do celów rekreacyjnych i będzie miał powierzchnię: „do 35 m² lub powyżej 35 m², ale nie więcej niż 70 m², przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m – przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki” wówczas wystarczy tylko zgłoszenie budowy do odpowiedniego organu.

Posadowienie domu z kontenera

W zależności od tego, jaką wielkość ma mieć całoroczny dom z kontenerów, trzeba dopasować odpowiedni do niego fundament. Do niewielkich tego typu budowli wystarczy wyłącznie wypoziomowanie terenu i wzmocnienie w postaci bloczków betonowych. Natomiast domki kontenerowe mieszkalne mające większą powierzchnię powinny mieć podpartą konstrukcję za pomocą stopów fundamentowych, a w punktach podparcia koniecznie musi zostać wylany beton. Pamiętaj o tym, że kontener należy posadowić na równym, stabilnym terenie. Podłoże nie powinno być również w żadnym wypadku podmokłe.

Kontener biurowo-socjalny stojący na nawierzchni z kostki

Utrzymanie i obniżenie temperatury w domu z kontenera

Jeżeli martwisz się o utrzymanie zimą stałej temperatury w domu z kontenera, to pragniemy uspokoić, że dobrej jakości modele mają ocieplaną podłogę, izolowany termicznie profil warstwowy zapewniający niskie straty energii, dach i ściany z płyty warstwowej o grubości izolacji 10 cm oraz klimatyzację z funkcją grzania. Jeśli natomiast obawiasz się wysokich temperatur w domu z kontenera podczas upalnych dni, to możesz zdecydować się na wariant, który posiada rolety naścienne, okno rozwierno-uchylne i urządzenie do chłodzenia powietrza. Takie rozwiązania spotykane są wyłącznie w wysokojakościowych domach kontenerowych. Producent ceniący sobie zadowolenie swoich klientów na pewno wszystkie z tych udogodnień będzie w stanie zapewnić w wymarzonym projekcie budynku. Jeśli zatem jesteś w trakcie poszukiwań takiej profesjonalnej firmy, to skuś się, aby zajrzeć do naszej oferty, gdzie są dostępne domy z kontenerów właśnie ze wszystkimi tymi rozwiązaniami.

Podłączenie mediów do domu z kontenera

Każdy z całorocznych kontenerów mieszkalnych musi posiadać instalację grzewczą, wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. Ta ostatnia może sprawiać nieco kłopotów w przypadku braku fundamentów. Innym problemem jest luka prawna regulująca budowę domów z kontenerów. Jednak firmy zajmujące się ich profesjonalną realizacją pomogą ze wszystkimi formalnościami i stworzą kompleksowy projekt domu od A do Z. Dlatego warto postawić na wieloletnie doświadczenie, które jest chlubą naszego przedsiębiorstwa. Kompetencja to klucz do zadowolenia z finalnego efektu prac.

Elewacja domu z kontenera

Gdy już ocieplisz i podłączysz wszystkie media do domu z kontenera, należy również zadbać o jego elewację. Do wyboru jest wiele wariantów. Możesz zdecydować się na różne rodzaje okładzin – od paneli elewacyjnych z tworzywa sztucznego, po panele blaszane, kończąc na elewacji z blachy płaskiej. Wybór zależy od indywidualnego gustu. Poza tym producenci domów z kontenerów oferują również rozmaite kolory elewacji blaszanej oraz paneli elewacyjnych z tworzywa sztucznego. Szeroka oferta firmy w tej kwestii powinna być również wyznacznikiem tego, na jaką z nich się zdecydujesz. W naszym bogatym katalogu materiałów elewacyjnych znajdziesz z pewnością odpowiedni wariant, który spełni Twoje oczekiwania.

Dom z kontenera jak z marzenia

Wysoka jakość wykonania domu z kontenera zagwarantuje długoletnie zadowolenie z uzyskanego efektu. Całoroczne modele wykonane na zamówienie m.in. naszej firmy nie wymagają przez długi czas remontu. Ponadto nadają się od razu do użytku. Domy z kontenerów to nieoczywiste na ten moment rozwiązanie mające wiele praktycznych zalet. W dobie dzisiejszych cen kupna własnego mieszkania, wariant wzniesienia domu z kontenera pozostaje bardziej przystępny budżetowo. Warto rozważyć tę opcję i zdecydować się na oryginalność. Z pewnością niebanalne podejście do tematu budowy własnego obiektu mieszkalnego będzie „strzałem w dziesiątkę”, z którego będziesz usatysfakcjonowany.