Budowa domu kontenerowego to innowacyjny pomysł, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących alternatywnych rozwiązań mieszkalnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod budowlanych wznoszenie takiego obiektu oferuje elastyczność, szybkość realizacji oraz możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb. Poniżej przyjrzymy się szczegółowo procesowi budowy domu kontenerowego, omawiając kluczowe etapy, od planowania i projektowania, aż po finalne wykończenie. Jeśli marzysz o wyjątkowym, nowoczesnym dachu nad głową, który wyróżni się na tle tradycyjnych obiektów mieszkalnych, to gorąco zapraszamy do lektury!
- Krok 1. Przygotowanie projektu
- Krok 2. Formalności związane z budową kontenerów
- Krok 3. Przygotowanie działki pod budowę domu kontenerowego
- Krok 4. Montaż instalacji
- Krok 5. Montaż i wykończenie domku z kontenera
- Podsumowanie
Krok 1. Przygotowanie projektu
Aby wznieść funkcjonalny kontener, budowę należy rozpocząć od przygotowania projektu. Pierwszy ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu konstrukcji to kwestia dotycząca metrażu obiektu. W naszej firmie są dostępne dwa wymiary kontenerów 7×3 i 6×3 m. Po dokonaniu wyboru można przejść do ustalenia szczegółów dotyczących układu domku i jego stylu. Należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:
- liczba kontenerów/modułów, z których ma się składać dom;
- liczba i wielkość okien;
- wariant okien (stałe czy rozwierno-uchylne);
- drzwi dwuskrzydłowe lub asymetryczne;
- rodzaj okładzin (panel elewacyjny z tworzywa sztucznego/panel blaszany/elewacja z blachy płaskiej);
- kolor elewacji blaszanej oraz paneli elewacyjnych;
- ściany działowe z drzwiami;
- zadaszenie wejściowe drzwi.
Krok 2. Formalności związane z budową kontenerów
Budowa kontenerów wiąże się z różnymi formalnościami, które należy spełnić przed rozpoczęciem inwestycji. W naszym kraju kwestia prawna związana z rozpoczęciem wznoszenia tego typu obiektów jest dosyć skomplikowana. Warto więc przed podjęciem decyzji o budowie domu kontenerowego rozeznać się nieco z zawiłościami przepisów polskiego prawa, aby nie zostać zaskoczonym różnymi komplikacjami podczas załatwiania formalności w urzędzie.
Przede wszystkim należy zadecydować, czy kontener mieszkalny ma być trwale osadzony w gruncie na wylanej ławie fundamentowej, czy jednak umieszczony na bloczkach, które zostaną odpowiednio ułożone w określonych w statyce punktach podparcia. Ta kwestia stanowi istotny element z tego względu, że według przepisów polskiego prawa obiekt ulokowany na stałe w ziemi określa się mianem budynku. Można w nim mieszkać przez cały rok, aczkolwiek trzeba postarać się o uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Natomiast ten ułożony na bloczkach nie nadaje się do stałego osiedlenia. Przepisy jasno mówią, że można go użytkować wyłącznie przez 180 dni od rozpoczęcia prac, a następnie konieczna jest jego rozbiórka i przeniesienie w inne miejsce. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu kontenerowego, który zostanie umieszczony na bloczkach, musisz tylko postarać się o uzyskanie zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Należy dodać, że mowa tutaj o rekreacyjnych budynkach mających powierzchnię „do 35 m² lub powyżej 35 m², ale nie więcej niż 70 m², przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m – przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m²”.
Krok 3. Przygotowanie działki pod budowę domu kontenerowego
Przygotowanie działki pod budowę domu kontenerowego zaczyna się od wyboru odpowiedniej lokalizacji, która powinna być płaska i dobrze odwodniona. Należy usunąć wszelkie nierówności oraz zagęścić podłoże, a następnie ułożyć warstwę tłucznia lub żwiru dla stabilności. W przypadku większych konstrukcji trzeba wykonać solidne fundamenty, które będą w stanie utrzymać ciężar kontenera. Ważne jest również zaplanowanie przyłączy do wody, kanalizacji i prądu.
Krok 4. Montaż instalacji
Żaden domek z kontenera nie może obejść się bez podstawowych przyłączy. Dlatego, aby zadbać o dopływ prądu, ciepła oraz odpowiednią kanalizację, zapewniamy szereg udogodnień, które są instalowane od razu przy jego produkcji. Każdy nasz obiekt mieszkalny posiada zamontowaną kompletną instalację elektryczną z energooszczędnymi lampami sufitowymi LED, podwójnymi gniazdami i skrzynką. Poza tym w standardzie znajduje się również klimatyzacja z funkcją grzania zamiast elektrycznego grzejnika ściennego. Na życzenie Klientów możemy także stworzyć malutki kącik sanitarny, w którym zostanie umieszczona toaleta wraz z umywalką. Ponadto jesteśmy w stanie zamontować potrzebną instalację internetową telefoniczną, a nawet monitoring.
Krok 5. Montaż i wykończenie domku z kontenera
Montaż domu rozpoczyna się od jego transportu za pomocą pojazdów z HDS na wcześniej przygotowaną działkę, gdzie ustawia się go na fundamentach lub bloczkach. Po jego umiejscowieniu następuje łączenie kontenerów (jeśli projekt przewiduje więcej modułów). Gdy standardowa budowa domu kontenerowego dobiegnie końca, czyli kiedy zostanie już postawiony i podłączony do instalacji, nadchodzi czas na prace wykończeniowe. Obejmują one m.in. pomalowanie ścian i sufitów lub zaaranżowanie kuchni oraz łazienki.
Podsumowanie
Budowa nowoczesnego kontenera mieszkalnego to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących funkcjonalnego i przystępnego cenowo miejsca do życia. Inwestycja w tego typu obiekt mieszkalny wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami. Poza tym domek kontenerowy jest bardzo szybki w montażu. Jego wzniesienie zajmuje raptem kilka tygodni. Ponadto można go łatwo przetransportować w inne miejsce w razie przeprowadzki, a także bez przeszkód rozbudować. Zatem jeśli marzysz o własnym, wyjątkowym domu, kontener mieszkalny jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.